• Kayıp Kaçak Bedeli Nedir?

  Kayıp Kaçak bedeli hakkında genel bilgiye bu makaleden ulaşabilirsiniz.

  Elektrik insan oğlunun hayatında oldukça önemli bir kaplıyor. Günümüzde insanlar elektrik olmadan birçok işlemlerini yapamamakta ya da zorlanarak yapmaktadırlar. Evlerde ve işyerlerinde elektrik ile çalışan onlarca cihaz bulunuyor. Elektrik olmadan bu cihazların hiç birisi çalışamaz durumdadır. Bu yüzden elektrik hayatımızın vazgeçilemez araçlarından bir tanesidir. Çeşitli elektrik dağıtım şirketleri aracılığı ile tedarik edilen elektrikler insanlar tarafından kullanılmakta ve ay sonunda da kullanılan elektrik oranında tedarik edilen şirketlere ödemeleri yapılmaktadır.

  Elektrik faturası söz konusu olduğu zaman faturaların içerisinde çok sayıda ödeme kalemi olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu ödeme kalemlerinden bir tanesi de kaçak ya da kayıp bedelidir. Farklı tedarik şirketlerinden yararlanılarak alınan ucuz elektrik hizmetlerinin tamamı için abonelerin faturalarına kayıp kaçak bedeli yansıtılır ve oldukça cüzi miktarlarda abonelerden kaçak elektrik bedeli tahsil edilir. Elektrik faturalarının en dikkat çekici kalemlerinden bir tanesi olan kaçak bedeli uzun yıllardan bu yana birçok kişi tarafından tartışma konusu olmuştur.Aslına bakılırsa bu ödeme kalemi, yani kayıp kaçak bedeli dünyada elektrik tüketen ve gelişmiş olan tüm ülkelerde aboneleri ödedikleri bir tutardır. Bu ödeme kaleminin normal abonelerden ve serbest tüketici olan abonelerden alınmasının bir sebebi vardır. Bu sebebe dayanarak yasal çerçeve içerisinde bu ücretler abonelerden tahsil edilir.

  Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekir ki elektrik enerjisinin depolanma ya da bekletilme gibi bir özelliği yoktur. Elektrik enerjisi bekletilmez ve depolanamaz. Çeşitli kaynaklar tarafından elektrik üretilir ve üretildikten sonra saniyeler içerisinde tüketilmesi gerekir. Elektrik satan firmalar üretilen elektrikleri kablolar aracılığı ile tüketicilere yani elektrik abonelerine iletirler. Elektrik iletken kablolardan geçtiği için toprağa karışarak ya da farklı yollarla kaybolur. Bu durum ile birlikte şöyle bir durum ortaya çıkar. Bir elektrik santralinden 100 elektrik çıktığı halde tüketiciye gelene kadar bu tutar 95 oranlarına düşer. Sistemsel olarak elektriğin tamamının tüketicilere aktarılması mümkün değildir, bu yüzden mutlaka belirli bir oranda kayıp söz konusu olmaktadır. Elektriğin firesi anlamına gelen bu bedel müşteriden tahsil edilir.

  Serbest Tüketiciler Kayıp / Kaçak Bedeli Öderler Mi?

  Serbest tüketiciler Enerji Piyasası Kurulu’nun belirlemiş olduğu elektrik tüketimini gerçekleştirdikleri için indirimli elektrik kullanmak adına elektrik aldıkları tedarikçilerini değiştirebiliyorlar. Böylece aboneler ucuz elektrik tarifeleriarasında kendileri için uygun olanı tercih ederek cazip elektrik kullanır ve elektrik fiyatları konusunda büyük avantaj sağlamaktadırlar. Bu durumda insanların aklına elektrik abonelerinin faturalarını öderken kayıp kaçak bedelinin de olup olmadığı sorusu gelir. Cazip enerji olanaklarından yararlanmak için indirimli elektrik tarifesi kullanan elektrik abonelerinin de kayıp kaçak bedelini ödediklerini söylememiz gerekiyor. Çünkü bu durum normal elektrik aboneleri ya da indirimli enerji kullanan serbest tüketiciler ile ilgili bir durum değildir. Gerek normal elektrik aboneleri gerekse daha ekonomik fiyatlardan yararlanarak ucuz enerji kullanan serbest tüketicilerin elektrik faturalarında kayıp kaçak bedeli yer alır ve aboneler bu fatura kalemini ödemek durumundadırlar.

  Bu yüzden bu olanaklardan yararlanılarak elektrik tedarikçilerini değiştiren abonelerin akıllarında kayıp kaçak bedeli ile ilgili bir soruya gerek bulunmuyor. Her halükarda elektrik faturalarının önemli kalemlerinden bir tanesi olan kayıp kaçak bedeli tüm elektrik aboneleri tarafından ödenir. Kayıp kaçak bedeli elektrik tedarikçilerinin belirlenen yasa çerçevesinde talep ve tahsil ettikleri ücretlerdendir. Elektriğin firesi olarak değerlendirilen bu ödeme kalemi, yanikayıp kaçak bedeli birçok üründe ya da hizmette olduğu gibi tüketicilerden tahsil edilir.

   

  İndirimli Elektrik için elektrik tarifelerini evinizin, iş yerinizin ya da sanayi tipi kullanımızın durumuna göre tüm tedarikçiler için karşılaştırmak zor bir iştir; çünkü her tedarikçinin ayrı birim fiyatı ve indirim koşulu bulunmaktadır.Ayrıca yine her tedarikçinin ayrı sözleşme süresi olduğundan sizin için en uygun tarifeyi bulmak kalem, kağıt ile hesaplayarak mümkün olamıyor. Türkiye’de onlarca elektrik tedarikçisini tek bir tıkla karşılaştırıp, sizin için uygun olan tarifeye serbestelektrik.com.tr aracılığıyla güvenle geçiş yapabilirsiniz.

   Elektrik Tarifelerini İnceleyebilirsiniz!Bu sayede serbest tüketici olarak İndirimli Elektrik ve Ucuz Elektriksahibi olabilirsiniz.

   

   

  Kayıp kaçak bedeli kayıp kaçak bedeli Kayıp Kaçak Bedeli Nedir? makale22 3Kayıp kaçak bedeli


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :