• Nasıl Oluyor Da Elektrik Tedarikçimi Değiştirebiliyorum?

  Elektrik tedarikçisi değiştirmek hakkında genel bilgiye bu makaleden ulaşabilirsiniz.

   

  Uzun yıllardan bu yana tartışılan ucuz elektrik kavramı elektrik piyasasının serbestleşmesi ile birlikte çıkan yasalar sonucu belirli bir tutarın üzerinde elektrik faturası ödeyen kişilerin elektrik satan firmalar arasından dilediklerin geçerek daha ekonomik fiyatlar ile elektrik kullanması anlamına gelir. Ülkemize elektrik abonelerinin tedarikçilerini değiştirebilmeleri ve indirimli elektrik avantajlarından yararlanması için yıllık olarak belirli bir miktarda elektrik kullanımı gerçekleştirmeleri gerekir. Enerji Piyasası Kurulu tarafından 2013 yılında alınan karara göre elektrik abonelerinin yıllık olarak en az 5000 kWh elektrik tüketimi gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu tutar ortalama olarak aylık 150 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen abonelerin yararlanabileceği anlamına geliyordu. Ancak 15.01.2015 tarihinde yapılan son düzenlemeler ile birlikte Enerji Piyasası Kurulu tarafından alınan karara göre serbest tüketici olabilmek için kullanılması gereken tutar yıllık olarak 4000 kwh miktarına düşürülmüştür. Bu değer ile hesaplama yapıldığında ise aylık olarak harcanması gereken elektrik tutarı 130 TL olmuştur. Bu tutarın üzerinde harcama yapan ya da elektrik kullanan elektrik aboneleri cazip elektrik avantajlarından yararlanırlar. Bu tutar düşmeden önce bu olanaklardan yani cazip enerji olanaklarından sadece büyük ölçekli işletmeler ve fabrikalar yararlanabiliyordu. Ancak bu tutarın düşmesi ile birlikte artık normal elektrik aboneleri de indirimli enerjiavantajlarından yararlanabiliyor.

  Elektrik Tedarikçisi Nasıl Değiştirilir?

  Günümüzde elektrik hizmeti alınan elektrik tedarikçisi cep telefonu operatörü değiştirmek kadar kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ancak bu olanaklardan yararlanmak ve ucuz enerji avantajlarından yararlanmak için elektrik abonelerinin aylık olarak 130 TL elektrik kullanmaları gerekir. Aslında tam olarak durum bu şekilde değildir. Yani Elektrik Piyasası Kanunu aylık olarak değil de yıllık olarak bu tutara bakıyor. Bir abone on bir ay boyunca hiç elektrik tüketmemiş olsun ancak bir ayda 130 TL x 12 tutarında elektrik tüketmiş olsa bile elektrik fiyatları açısından serbest tüketiciler sınıfına girer ve istediği zaman elektrik aldığı tedarikçisini değiştirebilir. Tüketiciler ucuz elektrik tarifelerikonusunda kendiler için en uygun olanı tercih ederek elektrik faturalarını önemli oranda düşürebilirler. Bu işlemler yukarıda da bahsettiğimiz gibi oldukça basit bir şekilde yapılır. Tedarikçisini değiştirmek isteyen kişilerin kullanacakları indirimli elektrik tarifesi hakkında ve tedarikçi şirket hakkında tercihini yapması öncelikli olarak yerine getirilmesi gereken durumlardandır.

  Elektrik Tedarikçisini Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  Elektrik tedarikçisi ni değiştirmek isteyen kişiler işlemlerini bir an önce tamamlamak isteyebilirler, zaten bu işlemler oldukça kısa sürede tamamlanabiliyor. Ancak bu konudan daha önemli bir konu var ki oda tercih edilecek olan tedarikçinin hangi firma olması gerektiğine karar verilmesidir. Birçok abone elektrik tedarikçisini değiştireceği zaman öncelikli olarak tedarikçi şirketlerin fiyatlarını inceler. Aslında bu durum çok doğru değildir. Çünkü piyasada elektrik dağıtımı veren şirketler arasındaki tarifeleri incelediğimizde çok fazla fiyat farkının olmadığını görürüz. Bu yüzden değerlendirmemiz gereken farklı öncelikler bulunur. Bu önceliklerden bir tanesi de tedarikçi olarak tercih edilen firmanın faturalarının ödenme kolaylığıdır. Tercih edilen elektrik dağıtım şirketi faturalarını birçok yerde rahatlıkla ödeye biliyor musunuz, elektrik faturaları için bankalara otomatik ödeme talimatı verilebiliyor mu gibi soruların cevaplarını bulmak gerekir. Bu konulardan sonra önemli olan bir konu da tedarikçi firmanın sayaçları zamanında ve düzenli olarak okumaya gelmesidir. Tüm bu etkenlerden emin olduktan sonra tedarikçi firmalar arasında fiyatlara göre kıyaslama yapılır ve elektrik tedarik şirketlerinden bir tanesine karar verilir. Sonrasında ise birkaç günde geçiş işlemleri tamamlanmış olur.

   

  İndirimli Elektrik için elektrik tarifelerini evinizin, iş yerinizin ya da sanayi tipi kullanımızın durumuna göre tüm tedarikçiler için karşılaştırmak zor bir iştir; çünkü her tedarikçinin ayrı birim fiyatı ve indirim koşulu bulunmaktadır.Ayrıca yine her tedarikçinin ayrı sözleşme süresi olduğundan sizin için en uygun tarifeyi bulmak kalem, kağıt ile hesaplayarak mümkün olamıyor. Türkiye’de onlarca elektrik tedarikçisini tek bir tıkla karşılaştırıp, sizin için uygun olan tarifeye serbestelektrik.com.tr aracılığıyla güvenle geçiş yapabilirsiniz.

   Elektrik Tarifelerini İnceleyebilirsiniz!Bu sayede serbest tüketici olarak İndirimli Elektrik ve Ucuz Elektriksahibi olabilirsiniz.

   

  elektrik tedarikçisi elektrik tedarikçisi Nasıl Oluyor Da Elektrik Tedarikçimi Değiştirebiliyorum? ampul2 7elektrik tedarikçisi


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :