• Ne kadar Sürede Tedarikçim Değişmiş Olur?

  Ucuz elektrik hakkında genel bilgiye bu makaleden ulaşabilirsiniz.

  Birçok insan tarafından uzun yıllardan bu yana konuşulan ucuz elektrik konusu özellikle son zamanlarda oldukça fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. İnsanlar artık sürekli olarak kullandıkları elektriklerini indirimli elektrik avantajlarından yararlanarak kullanmak istiyorlar. Bu avantajlardan yararlanmak için ise elektrik abonelerinin serbest tüketici olmaları gerekir. Serbest tüketiciler ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından alınan kararlara göre belirli bir tutarın üzerinde elektrik kullanımı yapan abonelere verilen bir tanımlamadır. Bu kurulun 2013 yılında almış olduğu karara göre elektrik abonelerinin serbest tüketici olarak değerlendirilmeleri için yıllık olarak en az 5000 kwh elektrik kullanıyor olması gerekir. Başka bir deyiş ile aylık olarak en az 150 TL elektrik tüketimi yapılmış olması gerekiyor. Ancak uzun yıllardır birçok kişinin tartışma konusu yaptığı cazip elektrikavantajlarından yararlanmak için olması gereken serbest tüketicilik şartında iyileşmeye gidilmiştir. Buna göre 2015 yılının Ocak ayında alınan karara göre elektrik abonelerinin ayda en az 130 TL elektrik tüketmeleri serbest tüketicilik kavramından yararlanmak için yeterli olmaktadır. Yani yıllık olarak da bu rakam 4000 kwh a denk geliyor. Daha önceleri bu avantajlardan vecazip enerji olanaklarından sadece büyük fabrikalar yararlanabiliyordu ancak daha sonra tüketim miktarının düşürülmesi ile birlikte normal elektrik aboneleri de bu avantajlardan yararlanmakta ve elektrik fiyatları konusunda büyük indirimler sağlanmaktadır. Böylece çok daha fazla sayıda elektrik abonesi indirimli enerji olanaklarından yararlanabilmektedir.

  Bu özellikleri taşıyan elektrik aboneleri istedikleri zaman elektrik aldıkları tedarikçilerini değiştirme şansı elde ediyorlar. Tedarikçi şirketlerinin indirimli elektrik tarifesi kullanılarak daha ekonomik fiyatlar ile elektrik kullanılabiliyor. Bu konu hakkında elektrik abonelerinin akıllarına takılan bazı sorular vardır. Daha uygun elektrik faturası ödeyerek daha ucuz enerji kullanmak için tedarikçi değiştirildiğinde bir risk olur mu, herhangi bir şekilde ek maliyet ödenmesi gerekir mi ve geçiş işlemleri nasıl olur gibi sorular abonelerin cevaplarını aradığı sorulardandır. Bu sorulardan en önemli olanlardan bir tanesi de tedarikçi değiştirildiğinde işlemler ne kadar sürer ve ne kadar sürede tedarikçim değişmiş olur sorusudur.

  Genel olarak tedarikçi değişim sürecinin tüm elektrik abonelerinde dört hafta ile altı hafta arasında olduğunu söyleyebiliriz.Elektrik satan firmalar arasında abonelerin karar verdikleri tedarikçiler işlemlerini bir ile bir buçuk ay arasında tamamlamaktadırlar. Tüm elektrik tedarikçileri işlemlerinin mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını isterler. Bu yüzdenucuz elektrik tarifleri arasında kendine en uygunu seçerek tedarikçisini değiştiren elektrik abonelerinin bu konu hakkında bilgi sahibi olmalarında fayda vardır. Tedarikçi şirket ile sözleşme imzalandıktan sonra yeni tedarikçi şirketi elektrik abonelerine geçiş işlemlerinin ne zaman olacağı ile ilgili kesin bir bilgi verebilir.

  Tedarikçi Değiştirme İşlemlerinde Bir Risk Var Mıdır?

  Tedarikçi değiştirme işlemlerinin tamamı oldukça güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Hangi tedarikçi seçilirse seçilsin bu işlemler sırasında elektrik aboneleri herhangi bir sorun ile karşılaşmazlar. Çünkü elektrik tedariki her zaman devlet güvencesi altındadır. Bu yüzden daha ekonomik fiyatlar ile elektrik kullanmak isteyen aboneler rahatlıkla tedarikçilerini değiştirebilirler. Elektrik aboneleri bu işlemler sırasında bir ücret ödeyip ödemeyeceklerini de merak ederler. Bu konuda da elektrik tüketicilerine hiçbir masraf çıkmadığını söyleyebiliriz. Çünkü abonelerin ödemeleri gereken ve masraf oluşturacak bir durum söz konusu değildir. Eski tedarikçi ile yeni tedarikçi arasında kullanılan elektrik fiziki bir değişime uğramıyor ve bu nedenden dolayı da elektrik tüketen abonelerin fiyat farkı ödemelerine gerek bulunmuyor.

   

  İndirimli Elektrik için elektrik tarifelerini evinizin, iş yerinizin ya da sanayi tipi kullanımızın durumuna göre tüm tedarikçiler için karşılaştırmak zor bir iştir; çünkü her tedarikçinin ayrı birim fiyatı ve indirim koşulu bulunmaktadır.Ayrıca yine her tedarikçinin ayrı sözleşme süresi olduğundan sizin için en uygun tarifeyi bulmak kalem, kağıt ile hesaplayarak mümkün olamıyor. Türkiye’de onlarca elektrik tedarikçisini tek bir tıkla karşılaştırıp, sizin için uygun olan tarifeye serbestelektrik.com.tr aracılığıyla güvenle geçiş yapabilirsiniz.

   Elektrik Tarifelerini İnceleyebilirsiniz!Bu sayede serbest tüketici olarak İndirimli Elektrik ve Ucuz Elektriksahibi olabilirsiniz.

   

  Ucuz elektrik ucuz elektrik Ne kadar Sürede Tedarikçim Değişmiş Olur? makale21 3Ucuz elektrik


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :